MOEDISAINER

Moedisainer – see on professionaal, kes kavandab ja loob moekollektsiooni, mõistes, kuidas ideed valmisrõiva kujul realiseerida. Disainer on moemeeskonnas võtmefiguuriks, kes teeb koostööd illustraatorite, tarnijate, turundajate, konstruktorite ja rätsepatega.

Moedisainer vastutab moe esitlemise, mudelite valiku, läbirääkimiste eest fotograafide ja showruumide töötajatega. On väga oluline, et disainer oleks loominguline inimene, intuitiivse moetunnetusega, samuti võimeline meeskonnatööks ja suuteline tähtaegadest kinni pidama. Ta peab olema samaaegselt nii kunstnik kui ka ärimees. Tema kvalifikatsioon ja oskused võimaldavad tal olla juhtpositsioonil enamikus moetööstuse allüksustes, samuti kontrollida mitmesuguseid tootmisega seotud etappe.

Antud kursuse peamiseks eesmärgiks on koolitada õpilasi professionaalideks, kes on tänu eksklusiivsele koolitusmeetodile võimelised juhtima tootmise täistsüklit, idee tekkimise hetkest kuni toote lõpliku realiseerimiseni.
Koolitusprotsessi käigus tutvuvad üliõpilased moe ajalooga, kujutamistehnikatega, rõivaste modelleerimise ja õmblemisega, turunduse ja tootmisprotsessiga, ja mis kõige tähtsam, õpivad seda, kuidas oma ideid ellu viia.

Moedisainer võib töötada moetööstuse kõige erinevamates harudes: alates vabakutselisest kuni suure moemaja peadisainerini. Ta loob rõivakollektsioone nii meeskonna abil kui ka üksi. Ta võib töötada erineva suurusega ettevõtetes: alates eraateljeest kuni masstoodangut väljastava rõivavabrikuni. Stilistina on ta suuteline töötama moeturu ja selle tendentside analüüsimisega tegelevas rühmas ning samuti ka meelelahutustööstuses (teatri, televisiooni ja kino kostümeerijana).

MOE ILLUSTRAATOR

Moe illustraator kannab vastutust ühiskonna välisilme mõistmise, kavandamise ja ümberkujundamise eest. Ta määrab kindlaks moetendentsid ja turu nõudmised. Riietus on üks eneseväljenduse vormidest ning seepärast mõjutab moe illustraatori võime luua uusi kujundeid moesuundade ja stiilide kujunemist.

Moe illustraatori kursus hõlmab kujutusvahendite erinevaid tehnikaid, arendab kujutlusvõimet, mis aitab õpilasel edaspidi leida oma stiili joonise jaoks. Programmis on palju praktilisi ülesandeid, tehakse sadu jooniseid riietuse erinevate kollektsioonide jaoks. Üliõpilased tutvuvad ka moeajalooga ja järgmiste hooaegade moetendentsidega.

Moe illustraator võib töötada vabakutselisena, samuti moemajas. Ta vastutab kollektsiooni loomise eest, töötab ühises meeskonnas peadisaineriga, turundajatega, tootjatega ja kvaliteedi kontrollijatega. Moe illustraator teeb tihedat koostööd stiilikujundusagentuuridega, samuti omab kontakte moeshowde korraldajatega ja masstoodangu firmadega.

MODELLEERIJA-KONSTRUKTOR

Riietuse tootmise protsessis on modelleerija-konstruktoril põhiline osa ja ta määrab lõpptulemuse. Modelleerija-konstruktori peamised töövaldkonnad on naiste-, meeste- ja lasteriided. Ta töötab nii masstootmises kui ka individuaaltellimuste täitjana. Tellimustööna õmmeldud riideid väärtustavad alati ühiskonna ja kõrgklassi kuulujaid.

Modelleerija-konstruktorite ettevalmistamise kursus on välja töötatud arvestades moeturu suurt nõudlust selle elukutse järgi. Programm on suunatud sellele, et valmistada õpilastest professionaale, kes on võimelised iseseisvalt töötama, samuti üle kandma disainerite ja moe illustraatore jooniseid lekaalidesse ja valmistoodetesse. Õpingute ajal tehakse kõik tooted algul paberist, kui vaja, siis musliinist ja alles lõpus kangast. Õpilased tutvuvad uusimate materjalidega, niitidega ja kiududega, õmblustööstuse uute suundadega ja kasutatava tehnikaga.

Modelleerija-konstruktor võib töötada iseseisvalt moekompanii osana või eratellimuste täitjana. Väiksemates ettevõtetes töötad modelleerija-konstruktor tavaliselt vahetus kontaktis tootmisjuhiga, samal ajal kui suurtes tootmisüksustes tema kohustused on jaotatud mitme töötaja vahel: keegi valmistab lekaale, keegi mudeli algkuju, keegi tegeleb kvaliteediga. Kuigi tänapäeva maailmas eksisteerivad ka õmblustööstuse uusimad tehnoloogiad, saab modelleerija-konstruktor tagada kvaliteedi ja meisterlikkuse kõrge taseme riietuse õmblemisel, mis teeb ta asendamatuks.

Tundide arv: 2012 akadeemilist